Burza wokół kard. Stanisława Dziwisza. „Składam wniosek do prokuratury”

Głośny reportaż o osobistym sekretarzu papieża Jana Pawła II, ks. kard. Stanisławie Dziwiszu jaki ukazał się w poniedziałek wieczorem w stacji TVN24 wzburzył całą Polską. Pojawiło się oświadczenie Episkopatu ale również zgłoszenie do prokuratury.

By Joanna Adamik/Wikipedia

Z reportażu stacji TVN24 wynika, że ks. kard. Stanisław Dziwisz był świadomy przestępstw seksualnych w Kościele Katolickim i brał udział w tuszowaniu wielu spraw.

Na odezwę Episkopatu Polski nie trzeba było długo czekać. We wtorek rano oświadczenie wydał abp Stanisław Gądecki.

„W nawiązaniu do wczorajszego reportażu TVN24 zatytułowanego Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza, w którym oskarża się ks. kardynała Stanisława Dziwisza o zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej.

Równocześnie chciałbym zauważyć, że Kościół w Polsce jest wdzięczny ks. kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku św. Jana Pawła II.” – czytamy w oświadczeniu arcybiskupa.

Jednocześnie pojawiają się ostre słowa krytyki ze strony krakowskiego oddziału Partii Razem o odebranie ks. kard. Stanisławowi Dziwiszowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, który w 2009 r. nadała mu Rada Miasta.

„Ostatnie wydarzenia wokół działań kardynała Dziwisza wskazują, że nie kieruje się wartościami, które chcielibyśmy, aby były utożsamiane z wartościami ważnymi dla naszego miasta i jego mieszkańców. Osoba kardynała Stanisława Dziwisza niestety, nie gwarantuje podtrzymania wagi i szacunku dla tak ważnego odznaczenia, jakim jest tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, który jest dumą i dobrem wspólnym wszystkich mieszkańców naszego miasta” – czytamy w apelu Partii Razem.

Europoseł Lewicy Łukasz Kohut posunął się jeszcze dalej i postanowił złożyć do prokuratury doniesienie na kardynała Dziwisza. „W tej sprawie milczeć nie zamierzam. Nie ma świętych krów. Składam doniesienie do prokuratury na kardynała Dziwisza o możliwości popełnienia przestępstwa poplecznictwa art. 239 KK oraz niezawiadomienie organów ściągania o popełnieniu przestępstw wykorzystania seksualnego dzieci art. 240 KK.

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]