Doradca premiera: „W tej chwili kościoły powinno się zamknąć”

Profesor Andrzej Horban przekazał w wywiadzie z „Rzeczpospolitą” jakie ma odczucia względem wprowadzanych obostrzeń i kiedy należałoby zamknąć cały kraj. Zaznaczył, że w obecnej sytuacji kościoły nie powinny być otwarte.

Fot. Shutterstock / Pixabay

W Polsce pojawia się coraz więcej obostrzeń związanych z wciąż rozwijającą się pandemią koronawirusa. Od soboty wprowadzono wiele zmian, między innymi zamknięte zostały kina, teatry i domy kultury, część punktów i sklepów w galeriach handlowych, a także wciąż obowiązuje zakaz spożywania posiłków w restauracjach. Możliwe jest jedynie zamawianie jedzenia na wynos. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych dni zostanie prowadzony całkowity lockdown.

Na ten temat wypowiedział się Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych i główny doradca premiera ds. COVID-19. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” wyjaśnił, że do tej pory zamknięto galerie dlatego, że są ona najbardziej oblegane. Ale jego zdaniem, w tej chwili należałoby już zakazać wstępu również do kościołów.

Profesor Horban przekazał też, że jeśli liczba zakażeń przekroczy 30 tysięcy, to należałoby zamknąć całkowicie kraj. Zaznaczył, że już w tej chwili nie ma sensu zastosowanie np. modelu słowackiego, który pozwolił na przetestowanie wszystkich obywateli.

„Jeśli nawet jakimś cudem to by się udało, to powinniśmy wszystkich testować przez 14 dni i codziennie izolować kolejnych zakażonych. Poza tym test antygenowy nie wykrywa praktycznie osób bezobjawowych, bo wirusa jest wówczas za mało. To, co możemy zrobić, to naprawdę izolować osoby starsze.”

-dodał.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]