Ekspert o szczepionce na COVID-19: „Nie mam dobrych informacji”

Profesor Andrzej Horban w rozmowie z TVN24 przekazał, że szczepionka, która będzie dostępna dla wszystkich, będzie dopiero wiosną. Ale jak dodał: „na tę szczepionkę tak bardzo bym nie liczył”.

Fot. Pixabay

Podczas „Rozmowy Piaseckiego” w TVN24, profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19 przekazał, że nie ma pozytywnych informacji dla osób czekających na szczepionkę. Zdaniem eksperta, szczepionka dostępna dla wszystkich pojawi się najwcześniej wiosną. Tłumaczy, że na świecie jest 125 tysięcy zachorowań dziennie, daje to 16 milionów zachorowań w ciągu 4 miesięcy. A to już jest połowa społeczeństwa. Dlatego nie należy myśleć zbyt optymistycznie, bo potrzeba czasu, aby faktycznie wszyscy mogli się zaszczepić.

Andrzej Horban zaznaczył też, że nie można zakładać, że najgorsze jest już za nami. Dopóki szczepionki faktycznie jeszcze nie ma, należy zachować wszystkie środki bezpieczeństwa, tak jak zachowywało się do tej pory. Spadek liczby dobowych zakażeń wcale nie oznacza, że można odetchnąć z ulgą, bo jest to wciąż bardzo wysoki odsetek zachorowań. Dodał również, że w tej chwili system skupia się przede wszystkim na testowaniu osób objawowych.

Szczepionka, o której jest mowa pochodzi od amerykańskiego koncernu Pfizer. Jak zapowiada firma, jest ona w 90% skuteczna. Do końca 2020 roku ma zostać wyprodukowanych 50 milionów dawek, a w 2021 roku- 1,3 miliarda dawek.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]