Futurystyczny prototyp sztucznej dłoni z Krakowa nagrodzony

Projekt sztucznej dłoni studentki z Krakowa zdobył nagrodę w corocznym konkursie „Pro Juvenes”. W kategorii „Studencki projekt roku” zwyciężył prototyp elektronicznej protezy ręki autorstwa Agnieszki Tkaczyk z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

fot. pk.edu.pl

Agnieszka Tkaczyk z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej wygrała w kategorii „Studencki Projekt Roku” w dorocznym konkursie „Pro Juvenes”.

Studentka wygrała projektem prototypu elektronicznej protezy ręki.

W przypadku amputacji dłoni i ewentualnie części przedramienia, pozostałe mięśnie ręki mogą zostać wykorzystane do sterowania protezą, ale ponieważ dają słabe impulsy EMG, trzeba je wzmocnić przez profesjonalne czujniki, W moim prototypie sterowanie protezą odbywa się właśnie za pomocą zbierania i przetwarzania sygnałów EMG z mięśni przedramienia – tłumaczy Agnieszka Tkaczyk.

W protezie jej autorstwa każdy czujnik zawiera trzy elektrody. Dwie (różnicujące sygnał) przykłada się w miejscach, gdzie pod skórą znajduje się brzusiec mięśnia. Trzecią – elektrodę odniesienia – przykleja się w „neutralnym miejscu” na skórze. Sygnały są przekazywane do programu odczytującego wartości progowe wzmocnionych impulsów EMG i kierowane do serwomechanizmów w protezie. Dysponując kilkoma czujnikami można programować podstawowe gesty.

Moje rozwiązanie jest prototypem, chcę je doskonalić i zaplanowałam już ulepszenia projektu. Dotyczą zarówno designu, jak i samej konstrukcji – zapowiada autorka rozwiązania.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]