Kiedy szczepionka trafi do Polski? Pfizer odpowiada

Mateusz Morawiecki spotkał się z prezes polskiego oddziału firmy Pfizer i omawiał kwestie związane m.in. z dystrybucją szczepionki. WP dopytało kiedy trafi ona do Polski i w jakiej ilości.

Fot. Pixabay

Z informacji WP wynika, że rozmowy są na wstępnym etapie.

Nie ma jeszcze wyznaczonych punktów szczepień, ale to zadanie najprawdopodobniej rozwiąże sam rząd. Mateusz Morawiecki mówił, że potrzebna jest cała infrastruktura i zostanie przygotowana.

Jednocześnie Pfizer zapewnia, że jest przygotowany na transport szczepionki i ma ku temu rozwiązania. Przypomnijmy, że musi ona być przewożona w temperaturze -70 stopni. Najprawdopodobniej szczepionka będzie przewożona bezpośrednio do punktów szczepień.

Pfizer mówił też o ilościach. Według aktualnych prognoz, firma jest w stanie wyprodukować 50 milionów dawek w 2020 roku oraz 1,3 miliarda w 2021 roku. Komisja Europejska zamówiła początkowy zakup 200 mln dawek od Pfizer i BioNTech. Nie wiadomo jednak ile z tej partii trafi bezpośrednio do Polaski. Mateusz Morawiecki obiecywał, że najpierw zostaną zaszczepieni seniorzy oraz służby medyczne i mundurowe.

Jak podaje WP Pfizer szacuje, że wymagany próg bezpieczeństwa, który pozwoliłby wprowadzać szczepionkę do powszechnego użytku osiągnie już w trzecim tygodniu listopada. To jednak Europejska Agencja Leków dopuścić może szczepionkę do obrotu.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE