Czy osoby uzależnione szybciej zarażają się koronawirusem?

Naukowcy sprawdzili jak zakażenie COVID-19 wpływa na osoby uzależnione zarówno od tytoniu, jak i od narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych. Okazuje się, że u takich osób transport wirusa jest znacznie przyspieszony. 

Fot. Pixabay

Naukowcy z National Institutes of Health przeprowadzili badania, podczas których sprawdzili czy osoby uzależnione są łatwiej podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Przeanalizowali również czy uzależnienie wpływa na rozwój i stopień choroby. Osoby te mają mniejszą odporność i gorzej radzą sobie z przechodzeniem zakażenia. Dotyczy to zarówno osób uzależnionych od tytoniu i narkotyków.

Jak się okazuje, osoby z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem substancji psychoaktywnych są aż w 41% bardziej narażone na zakażenie koronawirusem i hospitalizację z tego powodu. Wzrasta również śmiertelność, której wynik podniósł się o 9,6%. Najczęściej powikłania dotyczyły płuc i układu sercowo- naczyniowego.

Naukowcy zaznaczają również, że osoby uzależnione są też często bez pracy i możliwości bezpłatnego leczenia. W związku z tym mają problem z dostaniem się do lekarza, co powoduje, że ich choroba się pogłębia i nie ma możliwości jej zaradzić.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE