Kazik w mocnych słowach skomentował dofinansowanie artystów

Do sektora artystycznego miało popłynąć 400 mln. zł. Zanim jeszcze Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński poinformował o wstrzymaniu dotacji dla artystów, Kazik Staszewski w imieniu zespołu Kult wyraził swój krytyczny komentarz o samym przyjęciu takiej dotacji przez artystów. 

By Bieniecki Piotr – http://www.fototeo.pl Praca własna, CC BY-SA 4.0/Wikipedia

W niedzielę zespół Kult opublikował na profilu społecznościowym swój komentarz o dofinansowaniu branży artystycznej.

Pierwsze doniesienia o kwotach dofinansowania niektórych zespołów wzburzyły opinię publiczną. Kwota 400 mln. miała zostać podzielona wśród topowych artystów, zespoły muzyczne, teatry oraz opery i filharmonie. W sumie na dotacje mogło liczyć 2064 podmioty działające w branży kulturalnej.

Kwoty mogą niektórym podnieść ciśnienie. Jak podaje RMF FM, Beata Kozidrak miała otrzymać dotację w wysokości 750 tys. ale jej mąż reprezentujący zespół Bajm miał otrzymać osobny grant w wysokości 613,5 tys. zł. Na spore kwoty mogły liczyć również zespoły disco polo. Zespół Bayer Full miał dostać 550 tys. a zespół Weekend 520 tys.

To oczywiście nie najwyższe stawki. Fabryka Golec prowadzona przez Pawła Golca miała otrzymać od resorty blisko 1,9 mln zł. Opery i Filharmonie mogły liczyć na jeszcze większe stawki.

Kazik Staszewski nie powstrzymał się od skomentowania całego przedsięwzięcia i na profilu społecznościowym zamieścił kilka krytycznych słów.

Czasy są ciężkie. Dla wszystkich. Rząd w końcu przyznał 400 milionów artystom, którzy o to go poprosili.
Nie nam oceniać kto z nich jest w tak tragicznej sytuacji by rząd o taką zapomogę prosić. Jeśli nie widzą w tym jakiejkolwiek niestosowności to niech biorą jak dają.
My nie prosiliśmy chociaż sytuacja w Kulcie daleka jest od choćby różowej. Niektórzy koledzy już zarabiają w inny sposób dzieląc swój czas na pracę i próby. Właściwie wróciliśmy do czasów gdy zaczynaliśmy.
Jednak od tych….( z trudnością powstrzymujemy się od użycia wulgaryzmu) nic nie chcemy.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński poinformował jednak o wstrzymaniu dotacji i wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]