Wysokie emerytury, niskie podatki. Jak wyglądają świadczenia przyznawane księżom?

Jak informuje „Super Expres”, rosną emerytury dla księży. Obecnie dotyczy ich nie tylko podwójna waloryzacja, ale również większa podwyżka z Funduszu Kościelnego i niższe podatki. 

Fot. Shutterstock

Każdy ksiądz po przejściu na emeryturę otrzymują świadczenia finansowane przez Zakład Opieki Społecznej oraz Fundusz Kościelny. Ten drugi powstał w 1950 roku i miał być rekompensatą za majątki odebrane współnotom wyznaniowym. Jak każda emerytura, również emerytura skierowana dla duchownych podlega waloryzacji. W przypadku zwykłych świadczeń, waloryzacji dokonuje się raz w roku- 1 marca. W 2019 roku emerytury zostały podniesione o 2,86%.

Jak jednak wynika z informacji „Super Expresu”, powołującego się na dokumenty MSWiA, emerytury księży rosną znacznie szybciej. Dostają oni emeryturę z ZUS-u w momencie ukończenie 65 roku życia i w momencie 75 roku życia pieniądze z Funduszu Kościelnego.

W 2019 roku emerytura duchownych podległa waloryzacji, ale również ci, którzy skończyli 75 lat dostali powyżkę z funduszu. Oznacza to w praktyce, że księża dostają podwójną podwyżkę emerytur. Otrzymują również dodatkowe świadczenie, tak jak trzynasta emerytura czy czternasta, która będzie mieć miejsce w przyszłym roku. Gazeta zaznacza też, że księża płacą niższe podatki. Świadczenia ich nie są jasne więc ciężko nawet obliczyć ile tak naprawdę te kwoty wynoszą. Ale można zauważyć, że emerytowani duchowni mają dużo więcej ulg niż pozostali emeryci.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]