Bracia Golec tłumaczą się z pieniędzy z Funduszu Wsparcia Kultury

Firma Golec Fabryka, którą zarządzają bracia Golec dostała od Ministra Kultury dofinansowanie w wysokości 1,89 mln złotych. Wiele osób nie kryło oburzenia tak wysoką kwotą. Zespół wydał oświadczenie. 

Fot. Wikipedia/ By MartynaGolec – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53809533

Paweł i Łukasz Golec postanowili odnieść się do wysokiej kwoty, która została przyznana firmie Golec Fabryka w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Przedsiębiorstwo znanych braci miało dostać wsparcie w wysokości prawie 2 milionów złotych.

Jak tłumaczą bracia w swoim oświadczeniu w mediach społecznościowych, Golec Fabryka to firma zajmująca się działalnością wydawniczą, fonograficzną i organizującą koncert i wydarzenia artystyczne. Dodali, że we wniosku ujętych zostało osiem projektów, które nie doszły do skutku. Wśród nich było aż 150 osób, które miałyby możliwość zatrudnienia, byli to między innymi artyści, ale również graficy, inżynierowie dźwięku, montażyści, realizatorzy wizji czy informatycy.

Bracia dodają, że w związku z pandemią koronawirusa wszystkie projekty zostały odwołane, a pracę straciło mnóstwo ludzi, pozbawiając ich możliwości zarobku i ta dotacja miała właśnie im pomóc.

„To przede wszystkim z myślą o Nich i trudnej sytuacji, w której się znaleźli, wystąpiliśmy o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. Środki z tej dotacji, jeśli zostaną przyznane, przeznaczymy zatem na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem projektów. Otrzymana dotacja będzie precyzyjnie rozliczona do 15 stycznia 2021 r., a wszelkie wydatki będą rzetelnie i przejrzyście udokumentowane. „

-napisano w oświadczeniu. Muzycy Golec uOrkiestra zaapelowali również, aby zaprzestać zastraszania ich rodzin i współpracujących z nimi osób i uszanowanie ich decyzji.

Dotacje dla artystów zostały na ten moment wstrzymane. Minister zdrowia przekazał, że nastąpi ponowne przeanalizowanie wniosków i wkrótce lista zostanie zaktualizowana i ponownie zaprezentowana.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE