Czy Polacy chętnie poddają się testom na COVID-19?

Jak się okazuje, wiele osób chorych na wirusa SARS-CoV-2 chcąc uniknąć kwarantanny, odmawia wykonania testów na COVID-19. Pojawiają się nawet groźby pod adresem lekarzy.

Fot. Shutterstock

Wciąż jest wysoka liczba dobowych zakażeń koronawirusem. Jak się jednak okazuje, chorych może być znacznie więcej. Wszystko ze względu na to, że duża część pacjentów z COVID-19 nie chce mieć wykonywanych testów. Jak informuje „Rzeczpospolita”, coraz więcej osób odmawia badań. Wszystko ze względu na to, że nie chcą trafić na izolację.

Gazeta dodaje, że pojawiają się również groźby w kierunku lekarzy. Lekarze wysyłają coraz więcej zgłoszeń do zespołu ds. naruszeń w ochronie zdrowia Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Jak przekazał prezes OIL w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, w ostatnim czasie drastycznie zmienia się mentalność pacjentów.

„O ile na początku pandemii każdy z najmniejszymi objawami chciał mieć wykonane badanie, o tyle dziś chorzy coraz częściej proszą, by nie wysyłać ich na test. Tłumaczą, że jeśli małżonek zostanie wysłany na kwarantannę, to straci pracę, a rodzina środki do życia. Staramy się przekonywać, że w razie pogorszenia stanu zdrowia i konieczności hospitalizacji wynik testu jest kluczowy do poruszania się w systemie.”

-tłumaczy gazecie Łukasz Jankowski, dodając, że zdarzają się przypadki kiedy pacjenci niezadowoleni z decyzji medyków posuwają się nawet do gróźb. Według prawa każdy lekarz ma obowiązek zlecić badania w sytuacji, gdy uzna je za konieczne wykonania. Na podstawie artykułu 5 i 6, ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń, podejrzani o zakażenie lub chorobę zakaźną zobowiązani zostali do poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]