Jedna trzecia umierających na koronawirusa cierpi na tę chorobę!

Okazuje się, że aż jedna trzecia zmarłych na wirusa SARS-CoV-2 to osoby z cukrzycą. Chodzi o cukrzycę typu 2, która rozwija się w zastraszającym tempie na całym świecie. W Polsce zmaga  się w nią około 3 mln osób.

Fot. Shutterstock

Problem cukrzycy dotyczy coraz większej ilości osób. Na całym świecie z cukrzycą typu 2 walczy aż 463 miliony osób, w samej Polsce 3 miliony. W rozmowie z Onetem profesor Grzegorz Dzida wyjaśnia dlaczego ta choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób z koronawirusem. Okazuje się, że aż jedna trzecia zgonów dotyczy właśnie pacjentów zmagających się z cukrzycą.

Na cukrzycę należy szczególnie uważać podczas pandemii, która znacznie zmieniła sposób życia. Wiele osób siedzi w domu, bez dodatkowego ruchu, często podjada. Mniej chodzi się do lekarzy i dba o profilaktykę zdrowia. To wszystko prowadzi do rozwijania się cukrzycy. Dlatego należy szczególnie uważać na to co się robi, warto też mieć zapas leków i regularnie odwiedzać lekarza, który skieruje na badania sprawdzające poziom glukozy we krwi. Odpowiednia dieta i nawodnienie również pomogą. Lekarz zachęca do domowych urządzeń do sprawdzania poziomu glukozy i korzystania z teleporad. Bo, jak tłumaczy, problem zaczyna się pojawiać jak cukrzyk trafia do szpitala.

„Gorączka u tych chorych nie musi oznaczać, że to COVID-19, lecz jedynie związany z cukrzycą stan ropny, np. ropowica stopy, albo zakażenie układu moczowego. Z kolei burzy cytokinowej może towarzyszyć tzw. hiperglikemia stresowa. Do tego dieta szpitalna nie pomaga. Cukrzyk wymaga jak największej ilości płynów, a w szpitalach najczęściej kończy się na jednej szklance napoju do posiłku „

-wyjaśnia. Jak podkreślają wszyscy lekarze, ważne jest, aby w czasie pandemii nie zapominać o swoich dolegliwościach, chorobach i wszystkich oznakach organizmu, że jest z nim coś nie tak. Bo kiedy decydujemy się z  tym poczekać to czasami może być już za późno na pomoc.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]