Koronawirus: Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń. Złe wieści dla części Polaków

Wcześniejsze badania sugerowały, że palenie może utrudniać zakażenie, ale powodują cięższy przebieg choroby. Najnowsze badania naukowców nie pozostawiają złudzeń.

Fot. Shutterstock

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Eli and Edythe BoarPaled Center of Regenerative Medicine and Stem Cell Research at UCLA. Wyniki są jednoznaczne.

Badacze stworzyli model dróg oddechowych, które przenoszą wdychane powietrze do płuc i jako pierwsze są wystawione na działanie koronawirusa. Potem zbadali czy palenie wpływa na możliwość zakażenia i przebieg choroby. W tym celu wystawili hodowle komórkowe na działanie dymu papierosowego. Okazało się, że palenie tytoniu powodowało nie tylko szybsze zakażenie, ale także cięższy przebieg choroby. Działo się tak głównie z powodu blokowania interferonów. To białka odpowiedzialne za uruchamianie mechanizmów obronnych w razie przedostania się do organizmu patogenów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]