Z czego wynika utrata smaku i węchu przy zakażeniu COVID-19?

Utrata zmysłu węchu i smaku zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia jako jeden z najbardziej charakterystycznych obecnie objawów zakażenia koronawirusem. Skąd to wynika? Naukowcy postanowili się temu przyjrzeć. Jest kilka hipotez. 

Fot. Shutterstock

Naukowcy z różnych stron świata postanowili przyjrzeć się przypadkowi utraty węchu i smaku przez osobę chorą na koronawirusa. Jest to obecnie jedna z najczęściej pojawiających się przy zakażeniu dolegliwości, czasami nawet jedyną. Definitywnej odpowiedzi na wyjaśnienie pojawienia się tego symptomu jednak nie ma. Natomiast jest kilka hipotez.

Utrata węchu i smaku pojawia się u kilkudziesięciu procent osób zakażonych. Częściej zauważyć można ją  u kobiet, niż u mężczyzn. Utrata zmysłów trwa najczęściej kilka dni, czasem dochodzi nawet do tygodni czy miesięcy, ale jedno jest pewne- jest odwracalna.

Na początku padały przypuszczenia internautów, że może to być spowodowane efektem pobierania wymazu z nosogardzieli. Jednak naukowcy są przekonani, że można to wykluczyć. Jak informuje PAP ekspert, personel wie w jaki sposób należy pobierać wymazy i mimo, że jest to nieprzyjemne doznanie, to procedura jest szybka i nieinwazyjna, a podrażnienie szybko przemija. Jak uważa profesor Rafał Butowt z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika:

„Nabłonek węchowy jamo nosowej jest prawdopodobnym miejscem zwiększonego wiązania koronawirusa, a liczne nieneuronalne typy komórek obecne w nabłonku węchowym i dwa receptory gospodarza, proteazy ACE2 i TMPRSS2, ułatwiają wiązanie, replikację i akumulację SARS-CoV-2. I to może być mechanizmem leżącym u podstaw zaburzeń węchu.”

-pisze w jednej ze swoich prac opublikowanych w magazynie „ACS Chemical Neuroscience”. Inny naukowiec, Carl Philpott z University of East Anglia, uważa, że wirus SARS-CoV-2 wpływa w górnych drogach oddechowych na nerwy prowadzące do zmysłów smaku i węchu.

Jak jednak podkreślają wszyscy eksperci, nie zawsze podczas zakażenia musi wystąpić utrata zmysłów. I również utrata zmysłów nie zawsze oznacza COVID-19. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie swojego organizmu i zmian w nim zachodzących, aby jak najszybciej móc potwierdzić bądź wykluczyć zakażenie. Warto też stosować się do wszelkich zasad bezpieczeństwa, a w razie niepokojących sygnałów od razu zgłosić się do lekarza.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]