Kiedy istnieje największe ryzyko zakażenia COVID-19?

Naukowcy z University of St Andrews w Szkocji przeanalizowali kiedy osoba chora na koronawirusa jest najbardziej zakaźna. Wyniki badań przekazała stacja BBC.

Fot. Shutterstock

Czas pomiędzy kiedy wirus SARS-CoV-2 wnika do organizmu, a pierwsze jego objawy wynosi średnio od dwóch do czternastu dni. Najczęściej dzieje się to po pięciu dniach. Natomiast naukowcy postanowili przyjrzeć się kiedy osoba zakażona COVID-19 może najbardziej zarazić innych. Jak tłumaczą eksperci, wskazanie szczytu zakaźności może znacząco pomóc w walce z pandemią, bo dzięki temu wiadomo kiedy etap izolacji jest najbardziej potrzebny.

W badaniu przeanalizowano prawie 80 różnych badań nad koronawirusem, które objęły ponad 5 tysięcy osób przebywających w szpitalach.  Wyniki badań, które opublikowała telewizja BBC przeanalizował również portal Onet. Podczas badania pobrano próbki z gardeł pacjentów, u których zakażenie rozpoczęło się wcześniej niż przed dziewięcioma dniami, następnie je zbadano i odtworzono zdolny do życia patogen.

„Okazało się, że liczba aktywnych cząstek RNA (fragmentów materiału genetycznego wirusa) była największa w momencie wystąpienia objawów lub przez pięć pierwszych dni od ich pojawienia się. Tymczasem nieaktywne fragmenty wirusowego RNA znajdowano w próbkach z nosa i gardła średnio do 17 dni po wystąpieniu objawów. Jednak pomimo utrzymywania się tych fragmentów, w żadnym badaniu nie wykryto „żywego” wirusa po dziewiątym dniu choroby. Jest więc mało prawdopodobne, aby po przekroczeniu tego punktu ryzyko zakażania było u większości chorych osób wysokie.”

-tłumaczą eksperci. Oznacza to, że najbardziej zarażają osoby we wczesnej fazie choroby. Wirus potrafi rozprzestrzeniać się w ciągu pierwszych 9 dni po wystąpieniu objawów. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby i skierowanie zakażonego na kwarantannę, nawet w przypadku łagodnego przechodzenia koronawirusa.

Jednak badanie nie objęło osób bezobjawowych, a jak dodają naukowcy, to oni mogą najbardziej zakażać, ponieważ nie wiedząc o chorobie, nie przebywając na domowej izolacji, roznoszą wirusa dalej. Dlatego im więcej osób zrezygnuje z wychodzenia z domu kiedy takiej konieczności nie ma, tym większe prawdopodobieństwo, że walka z COVID-19 zakończy się sukcesem.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]