Ekspert o szczepionkach: „Seniorzy powinni bezwzględnie z nich skorzystać”

W rozmowie z PAP geriatra dr Jarosław Derejczyk uważa, że seniorzy bezwzględnie powinni zaszczepić się na wirusa SARS-CoV-2. Jest to najbardziej zagrożona zakażeniem grupa, a dzięki szczepionce uda się uniknąć wielu zgonów z powodu COVID-19. 

Fot. Shutterstock

W rozmowie z PAP dr Jarosław Derejczyk wypowiedział się na temat pandemii koronawirusa i szczepionek, które już wkrótce mają trafić do dystrybucji. Jak dziś podkreślił premier Mateusz Morawiecki, przy pozytywnych wiatrach możemy na nią liczyć nawet w połowie stycznia, kiedy dzieci powrócą do szkół.

Lekarz zaapelował do osób starszych, które są szczególnie narażone na ciężkie przechodzenia zakażenia i ryzyko zgonów. Jak dodaje, pewne ryzyko działań ubocznych jest niczym w porównaniu z tym, co może zrobić wirus SARS-CoV-2 z płucami.

„Koronawirus niszczy sieć małych naczyń w płucach u ludzi, którzy dusząc się, zapadają w śpiączkę i umierają z powodu niedoboru tlenu. Aby tego uniknąć, warto ponieść niewielkie ryzyko, wynikające z tego, że szczepionka powstaje w rekordowo krótkim czasie. Z całego serca popieram ideę szczepienia seniorów na Covid-19. Musimy chronić najbardziej kruchych i schorowanych, nie można wmawiać im, że sobie poradzą „

-powiedział dr Derejczyk. Przedstawił również dane, z których jasno wynika, że powikłania płucne są ogromnym zagrożeniem życia dla seniorów. W grupie 25-latków podatność ta wynosi jedną osobę na 200 zakażonych, a w grupie 85-latków to aż 20 osób na 200 chorych.

Zaznaczył jednak, że przygląda się z niepokojem jak młodzi ludzie ignorują zagrożenie jakim jest pandemia koronawirusa. Uważa, że to właśnie młodzi, którzy lekceważą obostrzenia, zakazy i nie stosują zasad bezpieczeństwa, mogą przenosić zakażenie bezobjawowe starszym pokoleniom. Zaapelował więc, aby każdy stosował się do przestrzegania zasad, nosił maseczkę i zachowywał dystans, a najlepiej- pozostał w domu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]