KO prosi NIK o kontrolę w Ministerstwie Kultury. Chodzi o Fundusz Wsparcia Kultury

Koalicja Obywatelska poprosiła Najwyższą Izbę Kontroli o przeprowadzenie kompleksowej kontroli w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieliby przeanalizować działania w zakresie przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 w kulturze.

By Kancelaria Premiera – Zdjęcia do pobrania, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81281789

W ubiegły piątek opublikowano listę beneficjentów, którzy skorzystają z Funduszu Wsparcia Kultury. Po kontrowersjach związanych ze zbyt wysokimi kwotami należności, ministerstwo wstrzymało wypłaty i podda wnioski ponownej analizie. Koalicji Obywatelskiej jednak to nie wystarcza i zwróciła się do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie tego procesu.

Posłowie ugrupowania, którzy zasiadają w sejmowej komisji kultury oczekują od NIK przeprowadzenia „pilnej, doraźnej i kompleksowej kontroli w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ostatnio i Sportu, w zakresie przygotowania do przeciwdziałania negatywnym skutkom Covidu w sferze kultury”. Wszystko ze względu na to, że politycy KO mają wątpliwości co do bieżącej działalności resortu kultury w tym zakresie. Chodzi głównie o niejasne kryteria i podział środków z funduszu. Jak wynikało z listy opublikowanej w ubiegłym tygodniu, firmy, które mają najwięcej pieniędzy dostałyby największe wsparcie. Dla wielu osób jest to niesprawiedliwe.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa- Błońska uważa, że przez całą sytuację, która miała miejsce w ostatnim czasie, nawet sami ludzie kultury zaczęli się ze sobą kłócić. Nawiązała tym między innymi do wymiany zdań pomiędzy liderem Bayer Full, Sławomirem Świerzyńskim a liderem Kult, Kazikiem Staszewskim. Pojawiło się też wiele wypowiedzi artystów, którzy zapewniali, że oni samymi nie zgłaszali się o wsparcie, a jedynie ich managementy. Inni bronili się mówiąc, że pieniądze potrzebne są nie dla nich, a dla pracowników technicznych i wszystkich z zespołu, którzy od marca nie mają za co żyć. Kidawa- Błońska zaapelowała również, aby minister kultury zmienił termin rozliczenia się z pomocy do połowy stycznia 2021 roku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]