WHO odradza stosowanie tego leku. Cieszył się popularnością przy leczeniu COVID-19!

Światowa Organizacja Zdrowia poprawiła wytyczne dotyczące leków  na wirusa SARS-CoV-2. Ku zaskoczeniu, odradziła dalsze stosowanie leku remdesivir do leczenia osób przebywających w szpitalach z powodu COVID-19.  

Fot. Pixabay

Środek  remdesivir produkowany jest przez amerykańską firmę Gilead. Pierwotnie miał służyć do zwalczania wirusa eboli. Teraz stosowany jest w wielu szpitalach na całym świecie w walce z COVID-19. Niedawno dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Medycyny Intensywnej przestrzegał przed niepożądanym działaniem remdesiviru. Tłumaczono to brakiem potwierdzonej skuteczności oraz możliwe efekty uboczne. W ślady stowarzyszenia poszło WHO, które wczoraj zaktualizowało wytyczne dotyczące leków na koronawirusa.

Światowa Organizacja Zdrowia wydała nową rekomendację dotyczącą leku. Jak tłumaczy WHO „Zebrane dowody nie wykazały żadnego znaczącego wpływu na śmiertelność, potrzebę mechanicznej wentylacji pacjentów, czasu zdrowienia, czy innych ważnych dla pacjentów wskaźników”. Zalecenie dotyczy wszystkich pacjentów w szpitalach, którzy są zakażeni koronawirusem, niezależnie od stanu zdrowia. WHO dodaje, że nie ma dowodów, aby remdesivir obniżał śmiertelność i polepszał stan chorych.

Rekomendacja opracowana została przez 33 naukowców. Przeanalizowano zakażenia w 30 krajach, obejmując łącznie ponad 7 tysięcy osób z wirusem SARS-CoV-2.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE