Apel branży narciarskiej w sprawie ferii zimowych. „Jest wiele niejasności”

Branża narciarska wydała apel do rządu, aby zmienić decyzję w sprawie ferii zimowych. Okazuje się, że największe ośrodki narciarskie nie zaprzestały przygotowań do sezonu. Zdaniem branży jest to nielogiczne posunięcie władzy. 

Fot. Pixabay

W sobotę premier Mateusz Morawiecki przekazał najnowsze informacje dotyczące obostrzeń i zmian wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa. Okazuje się, że ferie zimowe w roku 2021 odbędą się w jednym terminie dla całej Polski. Wszystkie dzieci będą mieć wolne przez pierwsze dwa tygodnie stycznia. Jak jednak dodał premier, należy ten czas spędzić w domu i powstrzymać się od wyjazdów.

Branża narciarska wydała komunikat, w którym przekazała, że oczekuje zmiany decyzji odnośnie ferii i funkcjonowania wyciągów. Część stacji wstrzymała przygotowania, lecz największe ośrodki narciarskie zapowiadają, że nie planują zaniechać przygotowań do sezonu zimowego. Większość stacji rozpoczęła śnieżenie tras już w weekend. Jak przekazała w rozmowie z PAP stacja narciarska Kotelnica Białczańska, przygotowania trwają i będą trwać. Dla nich sytuacja jest zbyt niejasna, dlatego oczekują na konkretne informacje od rządu. Inny ośrodek, w Szczyrku, planuje 18 grudnia otworzyć trasy i również tam trwa obecnie naśnieżanie. Polana Szymoszkowa w Zakopanem wstrzymała prace po konferencji premiera.

Wydano również oświadczenie Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych, których informacja o zamknięciu branży narciarskiej bardzo zaskoczyła. Szczególnie w czasie kiedy rozpoczynane są pierwsze prace. Jak wynika z oświadczenia, branża była w ostatniej fazie uzgadniania wymogów w sytuacji pandemicznej na sezon 2020/2021. Trwały rozmowy z Ministerstwem Rozwoju i GIS.

„Nikt nie komunikował nam prawdopodobieństwa zamknięcia ośrodków na święta i ferie, tym bardziej, że koleje linowe funkcjonowały wiosną i latem i nie było żadnych ognisk koronawirusa wśród ich klientów. Stacje sprawdziły się, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego i były pod tym kątem świetnie przygotowane na zimę.”

-przekazano w oświadczeniu. Dodano też, że w projekcie pojawiło się wiele nielogicznych kwestii, które należy jak najszybciej wyjaśnić.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]