Powtórne zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Czym różni się od pierwszego?

Dużo się mówi odnośnie ponownego zakażenia COVID-19. Wcześniej wydawało się to niemożliwe, ale jak się okazuje, istnieje szansa na powtórne przechodzenie choroby. Czym się różni od pierwszego zakażenia wirusem SARS-CoV-2?

Fot. Shutterstock

W sierpniu odnotowano pierwszy przypadek zakażenia COVID-19 u osoby, która wcześniej już przechodziła infekcję. Mężczyzna z Hong Kongu najpierw zaraził się wirusem SARS-CoV-2 w marcu, powtórne zakażenia miało miejsce w sierpnia. Później pojawiły się kolejne doniesienia o ponownych zakażeniach na całym świecie.

Jednak w każdym przypadku, za drugim razem zakażenie wirusem jest znacznie łagodniejsze. Lekarze tłumaczą, że dzieje się tak często w przypadku innych, zmutowanych wirusów. Jednak nie można przyjąć tego za regułę w przypadku koronawirusa, ponieważ nie jest jeszcze na tyle odkryty by o tym mówić. Eksperci uważają, że wszystko zależy tak naprawdę bardzo indywidualnie. Niektóre organizmy, które są bardziej odporne na zakażenia, potrafią zapamiętać danego wirusa i dzięki temu łatwiej jest im się przed chorobą bronić.

Na całym świecie przypadków COVID-19 jest już prawie 59 milionów. W Polsce w ciągu ostatnich dni liczba dobowych zakażeń spada, dziś wyniosła ponad 15 tysięcy. Jest to znacznie mniej niż było jeszcze miesiąc temu kiedy liczba ta wynosiła powyżej 25 tysięcy. Mimo to, rząd planuje wprowadzać dodatkowe obostrzenia między innymi na święta czy ferie zimowe.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]