Czy zbyt długie noszenie maseczki może spowodować niedotlenienie?

Wiele osób zastanawia się czy przy długim noszeniu maseczki, np. podczas pracy, istnieje ryzyko niedotlenienia lub zwiększenia poziomi CO2 w organizmie. Na to pytanie odpowiedział w rozmowie z PAP ratownik medyczny i nauczyciel akademicki, Jarosław Sowizdraniuk. 

Fot. Shutterstock

Jarosław Sowizdraniuk przeprowadził eksperyment, podczas którego obserwował parametry życiowe podczas pracy w masce. Wszystko ze względu na to, że pojawiły się głosy na temat negatywnych skutków noszenia maseczek, które miałyby wpływać na parametry życiowe i prowadzić do podwyższenia poziomu dwutlenku węgla w organizmie.

W celu analizy mężczyzna zmierzył swoje parametry życiowe bez maseczki. Następnie pracował w niej przez czas trzech godzin, bez odchodzenia od swojego biurka. Przez cały czas był pod obserwacją pulsoksymetru i kardiomonitora, a także kapnometru, który wskazywał jaki jest poziom CO2 w wydychanym powietrzu i jego organizmie.

Jak wynika z badań, noszenie maseczki wcale nie spowodowało żadnych skutków ubocznych, a pomogło w ogólnym bezpieczeństwie i hamowaniu transmisji COVID-19. Nie wpłynęło wcale na niedotlenienie czy zwiększony poziom dwutlenku węgla. Saturacja serca wynosiła około 97-98, a nawet 99%. Oznacza to, że była taka sama w przypadku noszenia maseczki i jej braku. Akcja serca również nie uległa zmianie. U mężczyzny nie zauważono też przyspieszonego oddechu, który miałby sugerować potrzebę usuwania nadmiaru CO2.

Eksperyment pokazał, że zarówno tlen, jak i dwutlenek węgla swobodnie przenikają przez maseczkę i  nie ma problemu z ich przemieszczaniem się. W ten sposób autor badania chciał wpłynąć na osoby krytycznie podchodzące do zasłaniania ust i nosa i odnieść się do wszystkich tzw. fake newsów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]