Ekspert o luzowaniu obostrzeń: „Dobra decyzja. Teraz powinny zacząć się spadki”

Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP przekazał swoją opinię dotyczącą luzowania obostrzeń. Profesor uważa, że dobrym ruchem jest otwieranie galerii i przeorganizowanie ferii. Zaznaczył, że liczba zakażeń spada i pozwala to myśleć optymistycznie w przyszłość. 

Fot. Shutterstock

W rozmowie z PAP, profesor Włodzimierz Gut ocenił jak wygląda obecnie sytuacja epidemiologiczna w Polsce i co może się zmienić w najbliższym czasie. Zdaniem profesora średnie tygodniowe liczby zakażeń dają pole do delikatnego optymizmu. Wyraźnie notowany jest spadek.

„Ja patrzę na dane tygodniowe, bo w codziennym raportowaniu nie widzimy zawsze pełnego obrazu sytuacji. Jakiś wynik spłynie później, jednego dnia jest więcej testów, a drugiego mniej, więc lepiej analizować wszystko w ujęciu siedmiodniowym. Nie zmienia to faktu, że widać wyhamowanie epidemii, co jest wynikiem pierwszych restrykcji. Teraz powinny zacząć się spadki”

– zaznaczył wirusolog. Przekazał, że gdy średnia dziennych zakażeń spadnie poniżej 10 tysięcy nowych przypadków, będzie można uznać to za sukces i wyraźną zmianę.

Włodzimierz Gut wypowiedział się też na temat luzowania obostrzeń, które uznał za dobrą i zrozumiałą decyzję rządu. Dodał, że święta Bożego Narodzenia są w naszym kraju tradycją, tak samo jak zakupy przedświąteczne. Jeśli nie byłoby możliwości wykonania ich, pojawiłby się bunt społeczny. Wtedy i tak nikt nie przestrzegałby przepisów, a dodatkowo mogłyby pojawić się u wielu osób skutki uboczne, związane z aspektami psychologicznymi.

Wirusolog skomentował też zapowiedzi premiera dotyczące ferii zimowych w 2021 roku. Zdaniem Włodzimierza Guta jest to również dobra decyzja, pod warunkiem, że będą wciąż zamknięte hotele i pensjonaty.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE