Zmarł wybitny polski sportowiec. Był wielokrotnym mistrzem polski

W wieku 81 lat zmarł po długiej walce z chorobą Józef Rysula. Był trzykrotnym olimpijczykiem i uczestnikiem mistrzostw świata w biegach narciarskich. 

Fot. Kraków w Pigułce

Józef Rysula zmarł wczoraj popołudniu w szpitalu po długiej walce z ciężką chorobą. Miał 81 lat. Był jednym z najlepszych polskich biegaczy narciarskich. O śmierci polskiego sportowca poinformował Urząd Miasta Zakopane.

„Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ŚP. Józefa Rysuli, wybitnego polskiego narciarza klasycznego, biegacza, zawodnika klubu SNPTT Zakopane w latach 1954-1973, trzykrotnego olimpijczyka igrzysk w Squaw Valley 1960, Innsbrucku 1964 i Grenoble 1968. Trzykrotnie startował w mistrzostwach świata: w Zakopanem 1962,  Oslo 1966 i Szczyrbskim Jeziorze w 1970 roku.  Zdobył dwadzieścia tytułów Mistrza Polski i sześciokrotnie zwyciężył w  Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny.”

-czytamy w oświadczeniu. Józef Rysula swoją karierę sportową rozpoczął w latach piećdziesiątych. W latach sześćdziesiatych uznawany był za jednego z najlepszych polskich biegaczy, na stałe zapisał się w historii polskiego sportu. Z powodu kontuzji stawu biodrowego zakończył karierę w 1973 roku. Na co dzień mieszkał w Zakopanem.

Za swoje osiągnięcia sportowe był często odznaczany przez władze. Dostał między innymi Złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Odznaki „Zasłużony Mistrz Sportu”. Został również odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2015 roku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]