Czy wirus SARS-CoV-2 przenosi się przez banknoty? Nowe badania!

Opublikowano kolejne badania, w których sprawdzono jak długo wirus koronawirusa pozostaje na banknotach. Okazuje się, że znacznie krócej niż na wielu innych powierzchniach, z którymi na co dzień mamy do czynienia. 

Fot. Pixabay

Wiele osób martwi się czy dotykając banknotów możemy zarazić się wirusem SARS-CoV-2 od osoby, która wcześniej ich dotykała. Sklepy często też namawiają do płatności kartą, a nie gotówką. Nowe badania, które zostały opublikowane przez Bank Anglii potwierdzają- ryzyko zakażenia się COVID-19 w wyniku dotykania banknotów jest niewielkie.

Badania udowodniły, że koronawirusem ciężko zarazić się podczas dotykania pieniędzy. Stwierdzono, że jeśli nawet wirus pojawił się na banknotach, to jest to porównywalne z ilością uwalnianą podczas kichania i zazwyczaj bardzo szybko z tych banknotów znika. Nie ma tu znaczenia czy są to nowoczesne banknoty, tak jak w przypadku Wielkiej Brytanii gdzie są używane polimerowe, czy tradycyjnych papierowych.

Jak dodają naukowcy, po sześciu godzinach ilość wirusów na banknotach znika do poziomu 5%. Po 24 godzinach jest to już mniej niż 1%, a po kilku dniach nawet ich nie da się zauważyć. Tłumaczą też, że prędzej wirusa SARS-CoV-2 spotkamy na innych powierzchniach. Dodatkowo, w sklepach zakażenia wynikają głównie z bliskiego kontaktu pomiędzy osobami, dotykania tego samego koszyka lub wózka, ekranów czy produktów i w porównaniu z dotknięciem banknotów, ryzyko tu jest znacznie większe.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]