Bardzo trudne warunki na małopolskich drogach! Są już ofiary śmiertelne!

Trudne warunki atmosferyczne – padający deszcz i śnieg, często mokra i śliska nawierzchnia, wcześnie zapadający zmrok – to największe zagrożenia czyhające na kierowców o tej porze roku. Apelujemy do wszystkich kierowców o ściągniecie nogi z gazu i dostosowanie prędkości do trudnych i zmieniających się warunków drogowych oraz … własnych umiejętności. Istotne jest także odpowiednie przygotowanie pojazdu i np. zmiana opon na zimowe.

Fot. Malopolska policja

Najlepiej zmienić je, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się poniżej 7 ° C. Szczególną ostrożność należy zachować w obszarach górskich, gdzie ze względu na ukształtowanie terenu jazda jest utrudniona. Nawet jeden samochód poruszający się na letnich oponach może zablokować ruch – zwłaszcza na podjeździe. Prowadzi to do tworzenia się zatorów, a wówczas dojazd służb odpowiedzialnych za utrzymanie dróg jest bardzo utrudniony. Takie sytuacje zaobserwowaliśmy podczas tego weekendu na popularnej „zakopiance”. Policjanci drogówki eskortowali piaskarki, który musiały się przepychać pomiędzy zablokowanymi pojazdami.
Niestety nagła zimowa aura skutkowała już ofiarami śmiertelnymi.
W piątek (27.11.2020) o godz. 19:55 w Jerzmanowicach (powiat krakowski) 23-latek kierujący samochodem m-ki Mazda podczas manewru wyprzedzania na śliskiej nawierzchni jezdni utracił panowanie nad samochodem, zjechał z drogi i uderzył w przepust betonowy doprowadzając. W wyniku odniesionych obrażeń ciała kierujący poniósł śmierć na miejscu, natomiast 18-letni pasażer z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Natomiast w sobotę (28.11.2020 r.) około godz. 7.30 na numerze alarmowym zgłoszono o wypadku samochodu dostawczego w miejscowości Łosie (powiat gorlicki). Przybyłe na miejsce służby natychmiast podjęły akcję ratunkową, jednak życia młodego kierowcy nie udało się uratować. 21-letni kierowca najprawdopodobniej wpadł w poślizg, stracił panowanie nad prowadzonym pojazdem i uderzył w bariery ochronne na moście.
Również do pieszych apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię, w tym również na przejściu dla pieszych oraz wyposażenia w elementy odblaskowe. Do wielu potrąceń dochodziło podczas poprzedniego sezonu zimowego nawet na oznakowanych przejściach dla pieszych. Podobnie jak to miało miejsce w piątek 27 listopada, po godzinie 17 w Piątkowej (powiat nowosądecki). W tym przypadku pieszy z ciężkimi obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE