Koronawirus a rak płuc. Lekarze alarmują!

Lekarza alarmują, aby nie zapominać o badaniach profilaktycznych, które mogą wykryć wiele chorób. W przypadku nowotworów ważna jest wczesna diagnoza, która często decyduje nawet o  życiu pacjenta. 

Fot. Shutterstock

Specjaliści alarmują, że w przypadku występowania nowotworów, szczególnie w diagnozowaniu raka płuca, ważna jest wczesna diagnoza. Często to ona decyduje o długości dalszego życia chorego i rokowaniach. Jednak od kiedy wybuchła pandemia COVID-19 wiele osób przestało wykonywać badania profilaktyczne. Inną sprawą jest często brak możliwości ich wykonywania, np. wiele oddziałów pulmonologicznych została przekształcona w oddziały covidowe.

Jak się jednak okazuje, w Polsce w 2019 roku zaobserwowano jeden z wyższych wskaźników umieralności na raka płuc. Odpowiada on aż za jedną czwartą wszystkich zgonów wśród nowotworów. Tak wynika z raportu „The Economist Report”. Dlatego tak ważne jest, abyśmy również w czasie COVID-19 dbali o swoje zdrowie i życie pod kątem innych chorób atakujących organizm.  W rozmowie z PAP Elżbieta Kozik, która jest prezesem organizacji wspierającej walkę z rakiem, przekazała, że w Polsce na raka płuca należy zwrócić szczególną uwagę.

Co roku nowotwór płuca dotyka prawie 23 tysięcy osób. Jak dodaje ekspertka, najczęściej ma to miejsce za późno, w zaawansowanym stadium. Przez to rokowania nie są pozytywne. Tylko 13,6% mężczyzn i 18,5% kobiet z rakiem płuca dożywa 5 lat po diagnozie. Dla porównania, w przypadku raka piersi jest to aż 77% pacjentek.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE