Nadużywanie antybiotyków ma poważny wpływ na COVID-19! Nowe badania!

W magazynie „Science of The Total Environment” opublikowano wyniki badań, z których wynika, że nadmierne branie antybiotyków może mieć poważne konsekwencje przy zachorowaniu na wirusa SARS-CoV-2. 

Fot. Pixabay

Światowa Organizacja Zdrowia przekazała specjalne wytyczne dotyczące stosowania antybiotyków podczas pandemii koronawirusa. Okazuje się, że w dobie pandemii są one przepisywane zbyt często, a to uszkadza organizm. Jak zaznaczają eksperci, leki z tej grupy mają na celu przede wszystkim usuwanie bakterii, a nie zakażenia wirusowego.

Swojego czasu bardzo popularna w leczeniu wirusa SARS-COV-2 była azytromycyna. Jej sprzedaż znacząco wzrosła w ostatnich miesiącach.  Jak wynika z analiz, antybiotyki nie tylko nie są pomocne w walce z COVID-19, ale też powodują wiele skutków ubocznych. Pomimo, że działają antybakteryjnie, mogą znacząco osłabiać układ odpornościowy. A wtedy niezwykle łatwo jest się zarazić od innej osoby. Lekarze więc apelują, aby bez konsultacji i konkretnej przyczyny nie spożywać żadnych tego typu lekarstw, bo jest to zwyczajnie nieodpowiedzialne.

Podczas zakażenia koronawirusem w domu najlepszymi preparatami są przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy przeciwzapalne. W zależności od objawów można również spożywać syropy na kaszel. Te produkty nie powinny stwarzać zagrożenia, oczywiście stosowane w odpowiednich ilościach. Natomiast antybiotyki powinny być stosowane jedynie u pacjenta przebywającego w szpitalu, kiedy lekarz tak zadecyduje.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE