Naukowcy opracowali papier antycovidowy! Zmniejszy ryzyko zakażeń?

Naukowcy z Instytutu Procesów Chemicznych w Czechach opracowali specjalny papier, który ma walczyć z wirusami i bakteriami. Wszystko dzięki zawartych w nim związkach, które zlikwidują zarazki. 

Fot. Pixabay

Grupa badaczy z Instytutu Procesów Chemicznych w czeskiem Akademii Nauk od kilku lat pracowała nad specjalnym papierem, który będzie likwidować bakterie. Kiedy rozpoczęła się pandemia COVID-19 postanowili stworzyć tzw. papier antycovidowy, który będzie również odpowiedni w walce z wirusem SARS-CoV-2.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy trwały intensywne prace nad papierem. Ostatecznie udało się opracować go dzięki zastosowaniu związku cynki i srebra, który skutecznie unieszkodliwia bakterie i wirusy. Jeśli chodzi o bakterie, są one usuwane zaledwie w ciągu minuty. Natomiast wirusa likwiduje się nieco dłużej, cały proces trwa około pół godziny. Jak zaznaczają naukowcy, papier jest całkowicie bezpieczny dla ludzkiej skóry.

Wkrótce rozpocznie się produkcja pierwszych 10 ton papieru antycovidowego. Badacze poinformowali, że może być on w przyszłości wykorzystywany między innymi do produkcji banknotów, bo jak wiadomo, przekazywane z rąk do rąk mają ogromną ilość bakterii i wirusów. Również przydatny może być w szpitalach i placówkach służby zdrowia, gdzie jest zwiększone ryzyko zakażenia wirusami.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE