Pierwsze dewastacje halnego. Zaczęło się!

Tak jak zapowiadali synoptycy w górach zaczął wiać silny wiatr. Halny ostatniej nocy wiał z prędkością 160 km/h i nie ustaje w swojej niszczycielskiej sile. Temperatura rośnie a drzewa w wyniku silnych podmuchów przewracają się jak zapałki. 

Halny wieje z prędkością 160 km/h łamiąc drzewa na Podhalu. Unieruchomił również kolejkę linową na Kasprowy Wierch.

Jak informuje Tygodnik Podhalański strażacy dostali w nocy zgłoszenia do zerwanej linii energetycznej na Krzeptówkach w Zakopanem a następnie wyjeżdżali do powalonych drzew w Zazadni, Hauszowej i Szczawnicy.

W górach nastąpił znaczny skok temperatury. W ciągu dwóch dni temperatura skoczyła z – 12 st.C. do 8 st.C na plusie. Pokrywa śnieżna topnieje w oczach.

Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed wszelkimi wędrówkami. Warunki turystyczne są niekorzystne a wręcz niebezpieczne.

W Tatrach wieje silny wiatr, który może uniemożliwić wędrowanie. Na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Dodatkowym utrudnieniem w wyższych partiach jest niski pułap chmur. Szlaki pokryte są niewielką ilością śniegu, pod którym w wielu miejscach zalega lód. Wszędzie jest bardzo ślisko – czytamy w ostrzeżeniu TPN.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla całej Małopolski wydał również IMGW.

Do Krakowa halny dotrze jeszcze tej nocy.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE