Czy pracownik może odmówić pracy w biurze z obawy przed COVID-19?

Wiele osób boi się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i wybiera pracę zdalną. Jednak nie każdy dostaje na to zgodę pracodawcy. Co w takiej sytuacji? Czy pracownik może odmówić pracy w biurze? Wyjaśniamy.

Fot. Pixabay

Pandemia koronawirusa trwa. Wiele osób, zgodnie z zaleceniami premiera, zmieniło swoje biurko w firmie na biurko w mieszkaniu, pracując zdalnie. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu obawy przed zakażeniem i rozprzestrzenianiem się wirusa. Jednak nie każdy pracodawca godzi się na takie ruchy.

Kiedy pracownik odmawia pracy w biurze w związku z obawy o zakażenie COVID-19 i oferuje pracę zdalną, musi występować wyjątkowa sytuacja, obiektywnie zagrażająca zdrowiu pracownika. Zgodnie z art. 210 § 1 Kodeksu Pracy, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, ale w przypadku gdy warunku pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy, a także stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Sytuacja taka pojawia się podczas pandemii koronawirusa, ale tylko gdy np. będzie trzeba pracować wraz z osobą zarażoną lub objętą kwarantanną.

Jak się okazuje sam strach nie jest wystarczającym powodem, aby zrezygnować z pracy stacjonarnej. Dlatego warto przemyśleć czy opłaca się odmówić świadczenia usług w pracy w sposób ustalony w umowie o pracę. W niektórych przypadkach może to się skończyć zwolnieniem pracownika.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE