Nie żyje aktorka Katarzyna Łaniewska. Zmarła w wieku 87 lat

Tragiczne informacje spływają do mediów w wieku 87 lat zmarła aktorka Katarzyna Łaniewska. Popularna aktorka zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach.

Fot. MAREK SZYMANSKI/REPORTER

Katarzyna Janina Łaniewska-Błaszczak (ur. 20 czerwca 1933 w Łodzi) – polska aktorka teatralna i filmowa.

Oboje rodzice Katarzyny Łaniewskiej pochodzili z Łodzi. Ojciec był działaczem spółdzielczym, byłym legionistą, zamordowanym jako „element niebezpieczny” przez Niemców w Auschwitz, do którego trafił zadenuncjowany przez współpracownika, z pochodzenia Białorusina. Wraz z matką i rodzeństwem przeżyła powstanie warszawskie, przeszła przez obóz w Pruszkowie. Wraz z rodziną wróciła do Warszawy już 17 stycznia 1945 roku.

Po wojnie wstąpiła do harcerstwa. W 1955 roku ukończyła studia na PWST w Warszawie, debiutowała 26 listopada tego samego roku. Była przewodnicząca oddziału warszawskiego Związku Artystów Scen Polskich. Od 1992 r. do 2006 r. zasiadała w Komisji Skolimowskiej przy Zarządzie Głównym ZASP.

We wrześniu 2013 roku została publicystką tygodnika „W Sieci” (później „Sieci”).

Działalność polityczna

W czasie studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP, jednak jak sama stwierdziła „nie jest prawdą, co niektórzy próbują insynuować, że kierowałam ZMP. Tak nie było”. Następnie należała do PZPR.

Pod koniec lat siedemdziesiątych związała się z opozycją antykomunistyczną. W 1980 roku współtworzyła struktury NSZZ „Solidarność” w Teatrze Ateneum. Uczestniczyła w organizowaniu koncertów patriotycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw. Współpracowała w tym okresie z ks. Jerzym Popiełuszką.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku została bezpartyjną kandydatką do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu śródmiejsko-warszawskim; uzyskała blisko 100 tys. głosów (niespełna 31%) i przegrała z kandydującą z ramienia Platformy Obywatelskiej w tym samym okręgu Barbarą Borys-Damięcką (prawie 197 tys.). Regularnie angażuje się w popieranie działań Prawa i Sprawiedliwości, w tym była jednym z głównych mówców z ramienia organizatorów „Marszu Wolności i Sprawiedliwości” 13 grudnia 2015.

Życie osobiste

Po trzecim roku studiów poślubiła Ignacego Gogolewskiego, z którym ma córkę Agnieszkę. Małżeństwo rozpadło się po dziesięciu latach. Drugim mężem aktorki został Andrzej Błaszczak, z którym wzięła ślub kościelny. Zmarł on na początku kwietnia 2018.

Odznaczenia

 • 1966 – Złoty Krzyż Zasługi
 • 1966 – Nagroda CRZZ
 • 1967 – Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego
 • 1970 – Odznaka „Za zasługi dla Warszawy”
 • 1970 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1975 – Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”
 • 1975 – Odznaka „Zasłużony Działacz Frontu Jedności Narodu”
 • 1998 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1999 – Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” za działalność wydawniczą drugiego obiegu w okresie stanu wojennego
 • 2006 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za zasługi dla polskiej kultury
 • 2007 – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (za „wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”).
 • 2020 – Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Całokształt Twórczości.

 

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE