Kto nie zaszczepi się na COVID-19? Eksperci wyjaśniają czy są przeciwwskazania

Na świecie ruszyły pierwsze szczepionki. Bardzo duża ilość osób wyraża chęć szczepień. Jednak czy każdy z nich może skorzystać? Co jeśli chorujemy na inne choroby, takie jak np. cukrzyca, choroby tarczycy czy nowotwory? Lekarze wyjaśniają.

Fot. Shutterstock

Szczepienia w Polsce mają ruszyć już wkrótce. Ich efekt ma być widoczny po około sześciu tygodniach po podaniu drugiej dawki szczepionki. Podczas konferencji prasowej profesor Andrzej Horban przekazał, że jeśli są wskazania do szczepień, to przeciwskazań nie ma. A co uważają inni eksperci?

W rozmowie z TVN24 profesor Zbigniew Gaciong również uważa, że nie przeciwskazań nie ma, poza uczuleniem na materiał, z którego szczepionka jest produkowana. Oznacza to, że ani choroby nowotworowe, ani cukrzyca (która szczególnie podczas pandemii jest groźna), ani problemy z tarczycą nie oznaczają zakazu szczepień. Jednak jak dodał prof. Gaciong, osoby, które już przeszły zakażenie koronawiusem, prawdopodobnie nie będą musiały przechodzić przez proces szczepień.

Poza tym, na stronie rządu można przeczytać, że dzieci będą miały uzupełniane zaległe szczepienia zgodnie z Kalendarzem Szczepień, jednak wśród nich nie ma szczepionki na COVID-19. Wszystko ze względu na to, że z tą chorobą znacznie mniej najmłodszych ma do czynienia, a jeśli już atakuje dzieci, to bardzo łagodnie. Dlatego w ich przypadku warto zadbać o inne szczepienia, takie jak na odrę, biegunkę rotawirusową czy krztusiec.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE