CBA sprawdzi oświadczenie majątkowe najbogatszego w Polsce posła!

Centralne Biuro Antykorupcyjne postanowiło bliżej przyjrzeć się oświadczeniu majątkowym najbogatszego polskiego posła i sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Andrzeja Gut- Mostowego. 

Fot. Pixabay

Jak w ubiegłym tygodniu poinformowała „Rzeczpospolita”, Andrzej Gut- Mostowy przekazał udziały w dwóch spółkach żonie.  Ten incydent nie umknął CBA, które postanowiło przyjrzeć się tematowi bliżej. Centralne Biuro Antykorupcyjne zbada czy poseł nie złamał przepisów antykorupcyjnych, zakazujących posiadania więcej niż 10% udziałów w spółkach.

„Oświadczenia majątkowe składane przez osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe, jak również przestrzeganie przez te osoby zakazów wskazanych w art. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne podlegają systemowej, ciągłej weryfikacji prowadzonej przez Biuro”

-przekazało CBA „Rzeczpospolitej”. Dodało, że takie same czynności obejmą oświadczenie majątkowe będą sprawdzane w oświadczeniu Andrzeja Gut- Mostowego. Zaznacza też, że do tej pory nie uzyskano informacji dających podstawę do wszczęcia czynności kontrolnych.

Małżeństwo Gut- Mostowskich jest w posiadaniu dwóch spółek. Jedna z nich to Sabała w Zakopanem, do której należy m.in. hotel i karczma na Krupówkach, druga to Witów Ski Sp. z o.o., która zajmuje się stacją narciarską w Witowie. Jak tłumaczy „Rz”, przed wejściem do rządu w tym roku Gut- Mostowy miał 47% udziałów w Sabale, i 51% w Witów Ski. Łącznie były one warte ponad 3 miliony. W oświadczeniu z 14 stycznia 2020 roku wskazał, że jego udziały w spółkach wynoszą po 10%, a resztę przekazał żonie. Problem polega jednak na tym, że para ma wspólnotę majątkową.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE