Jak prawidłowo oczyścić mieszkanie po przejściu zakażenia COVID-19?

Ważne jest, aby po przejściu zakażenia przez któregoś z domowników dokładnie zdezynfekować, a także oczyścić mieszkanie. Warto jednak pamiętać, że czyszczenie i dezynfekcja to nie to samo. Co należy zrobić?

Fot. NIAID, CC BY 2.0 / Wikipedia

Jak prawidłowo przygotować dom do normalnego funkcjonowania po infekcji koronawirusem u domowników? Najważniejsze jest, aby już po zakończeniu choroby zdezynfekować i oczyścić wszystkie pomieszczenia, a także przedmioty z których korzystał zakażony. Według CDC wirus SARS-CoV-2 może utrzymywać się jeszcze na powierzchniach nawet przez kilka dni.

Jak mówi część naukowców,  dobrym sposobem jest też zamknięcie pokoju, w którym przebywał zakażony i odczekanie tydzień, aby wirus stał się nieaktywny. Wiele osób nie ma to jednak czasu. Wtedy należy wziąć się za sprzątanie. Trzeba jednak pamiętać, żeby robić to w czystych rękawiczkach i maseczce.

W jakiej kolejności sprzątać? Na początku najlepiej jest wszystko wyczyścić. W ten sposób pozbędziemy się zarazków, zanieczyszczeń i brudu. Warto pamiętać, że samo czyszczenie nie zabije całkowicie wirusów! Dlatego po dokładnym oczyszczeniu mieszkania warto go jeszcze zdezynfekować za pomocą specjalnych chemikaliów, które zabijają wszystkie zarazki. Dzięki dezynfekcji zmniejszymy też ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 dalej.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE