Profesor Horban o pandemii: „Wirus pozostanie jeszcze z nami długo”

Profesor Andrzej Horban wypowiedział się na temat szczepionek, które już wkrótce mają się pojawić w Polsce. Zastrzegł, że wirus zostane z nami jeszcze długo, chociażby dlatego, że do lata nie uda się zaszczepić całej populacji lub choć 80%. Do tego wiele osób nie chce się zaszczepić i tu jest największy problem.

Fot. Shutterstock

Gościem programu w RMF FM był doradca premiera do spraw walki z epidemią wirusa SARS-CoV-2, profesor Andrzej Horban. W rozmowie przekazał, że ma nadzieję, że w pierwszy rzucie osób starszych, chcących się zaszczepić będzie naprawdę dużo. Jeśli ktoś jeszcze nie jest zdecydowany, profesor zaleca spojrzeć w statystykę zgonów i zdecydować czy warto tak narażać swoje życie i innych.

Zdaniem prof. Horbana każdy powinien zgodzić się na szczepionki, bo jest to postępowanie ratujące życie i w tej chwili nie ma żadnej innej alternatywy. Zaznacza, że jeśli większość populacji zrezygnuje ze szczepień, pandemia COVID-19 będzie trwać jeszcze długo. Ekspert w rozmowie z radiem podkreślił, że szczepienie miliona Polaków miesięcznie nie jest wielkim wyczynem. Jednak dodaje, że nawet jeśli zgłosi się na szczepienia cała lub 80% populacji, wirus może pozostać z nami do lata, ponieważ wcześniej nikt nie będzie w stanie zdążyć z tyloma szczepieniami.

Andrzej Horban nie ma też optymistycznych wiadomości dla osób, które czekają na zniesienie restrykcji. Podkreśla, że jeśli dobowa liczba zakażeń i zgonów będzie wciąż tak wysoka, nie widzi opcji, aby pozwolić na luzowanie obostrzeń.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE