Kary dla piratów drogowych. Co się zmieni?

Za drastyczne przekroczenie prędkości o 50km/h grozi zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące. Nowe restrykcje zmieniają się jednak od miejsca wykroczenia. 

Fot. Policja.pl

Jak informuje wtorkowa Rzeczpospolita kary dla piratów drogowych będą nierównomierne.

Za drastyczne przekroczenie prędkości o minimum 50 km/h będzie można stracić prawo jazdy na trzy miesiące, ale tylko w terenie zabudowanym.

Poza miastem to samo wykroczenie nie będzie już skutkowało zatrzymaniem prawa jazdy. RZ zwraca jednak uwagę na to, że wypadki w terenie niezabudowanym stanowią zaledwie 30%, za to śmiertelne skutki wypadków stanowią już 60% wszystkich zdarzeń w terenie zabudowanym jak i niezabudowanym.

To właśnie poza granicami miast dochodzi do najtragiczniejszych zdarzeń drogowych.

W nowych przepisach o prawie drogowym nie ma zapisu o zatrzymaniu prawa jazdy za drastyczne przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie niezabudowanym. Według RZ zapis ten nie pojawił się w projekcie bo sprzeciwiały się temu starostwa dla których oznaczałoby to więcej pracy. Każdego roku wpływałoby do starostw ponad 40 tys. spraw o zatrzymanie prawa jazdy.

Zapisowi według dziennika sprzeciwiało się również Ministerstwo Sprawiedliwości. Według ministerstwa rygor taki powinien dotyczyć tylko drastycznych przypadków np. powtórnego przekroczenia prędkości.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE