Aspiryna skuteczna w walce z wirusem SARS-CoV-2? Zaskakujące badania!

Grupa amerykańskich naukowców uważa, że terapia kwasem acetylosalicylowym, czyli aspiryną, u pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 zmniejsza śmiertelność i ciężkie przechodzenie zakażenia. Czy tak faktycznie jest? 

Fot. Shutterstock

Każdy zakażony wirusem SARS-CoV-2 przechodzi zakażenie w inny sposób. Niektórzy chorują bezobjawowo i nie potrzebują pomocy medycznej. Inni natomiast COVID-19 przechodzą znacznie gorzej, trafiają do szpitali, wymagają respiratorów, a zdarza się też tak, ze umierają.

Z pomocą przychodzą naukowcy z Ameryki, którzy uważają, że terapia aspiryną może być skuteczną bronią w walce z koronawirusem, szczególnie w przypadku cięższego przebiegu choroby. Według ich badań kwas acetylosalicylowy obniża ryzyko konieczności zastosowania wentylacji mechanicznej o 44%, przyjęcia na oddział intensywnej terapii o 24% i śmiertelności o 47%.  Jak tłumaczą jednak polscy eksperci, to wcale nie jest takie proste.

„Wydawałoby się, że kwas acetylosalicylowy może być panaceum na wszystko, łącznie z COVID-19 i towarzyszącym mu powikłaniom Zależnie od dawkowania lek ten daje różne efekty. W małej dawce rzeczywiście ma  działanie przeciwagregacyjne. Hamuje zdolność płytek krwi do agregacji i tworzenia skrzepów. Dlatego stosujemy go u pacjentów z chorobą wieńcową, chorobą naczyń obwodowych, a także w prewencji powikłań zakrzepowych w trakcie ciąży. Jeżeli pacjenci z tych populacji mają infekcję Covid-19 to powinni kontynuować przyjmowanie aspiryny w tych standardowych, niskich dawkach.”

-tłumaczy profesor Katarzyna Mizia-Stec w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Zaznacza natomiast, że za wcześnie jest wyrokować nad efektem działania aspiryny przy zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

„W tej chwili toczą się prospektywne badania, które mają odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie: czy podawanie kwasu acetylosalicylowego w dawce 80-150 mg na dobę pomaga pokonać COVID-19. Wspomniane wyniki amerykańskiego badania obserwacyjnego utwierdzają nas w konieczności jak najszybszego znalezienia odpowiedzi na to pytanie.”

-dodaje ekspertka. Jej zdaniem natomiast, pierwsze publikacje amerykańskich naukowców wcale nie świadczą o tym, że chorzy na COVID-19 powinni sięgać po ten lek bez konsultacji z lekarzem, a szczególnie uważać powinny osoby starsze.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE