Matura i egzamin ósmoklasisty 2021. Wiadomo co się zmieni!

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało najnowsze informacje dotyczące matur i egzaminów ósmoklasisty w 2021 roku. Wśród najważniejszych zmian jest zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu ustnego i egzaminu z jednego dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. 

Fot. Kraków w Pigułce

MEN ujawniło nowe wymagania obowiązujące na egzaminach maturalnych i ósmoklasisty w 2021 roku. Minister edukacji, Przemysław Czarnek podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z pandemią koronawirusa.

Wśród najważniejszych zmian dotyczących matur jest zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu ustnego z języka polskiego, mniejszości narodowej i języka obcego. Do niego będą mogły przystąpić jedynie osoby chętne, chcące np. studiować za granicą. Nie będzie też obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Zmiany dotyczą również testów z matematyki. Resort ograniczył wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano też wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów. W sumie będzie można zdobyć 45 punktów, a nie jak do tej pory 50. Mniej będzie też pytań otwartych. Podczas zdawania egzaminu pisemnego z geografii nie pojawią się pytania o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej. Wśród nich między innymi zagadnienia z przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystyka reżimów społecznych w Polsce czy zróżnicowanie językowe ludności świata.

Jeśli chodzi o egzaminy ósmoklasisty, z listy lektur obowiązkowych zniknie „Tędy i owędy” Wańkowicza. Część matematyczna nie będzie wymagać działań na pierwiastkach i stereometrii. Zmiany dotyczyć będą również języka obcego. W arkuszu z języka angielskiego nie pojawią się pytania dotyczące mowy zależnej oraz czasu past perfect.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE