Czy w Sylwestra będzie można wyjść z domu, aby wystrzelić fajerwerki? Rzecznik MZ odpowiada

Rząd zapowiedział od 28 grudnia 2020 roku wprowadzenie kwarantanny narodowej. Wśród nowych obostrzeń jest między innymi zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową. Czy oznacza to, że nie będzie można korzystać z fajerwerków? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia odpowiada. 

Fot. Pixabay

W tym roku Sylwester będzie wyglądać zupełnie inaczej. W związku z pandemią nie będzie można w pełni świętować zakończenia roku 2020 i rozpoczęcia 2021. Podczas spotkań obowiązuje limit gości, domownicy mogą zaprosić do siebie jedynie 5 osób. Ograniczenia będą również dotyczyć przemieszczania się od godziny 19:00 31 grudnia do 6:00 1 stycznia.

Wyjątkiem będzie wyjście do pracy czy w nagłych potrzebach, jak między innymi wizyta w aptece. Dodaje, że należy zachować zdrowy rozsądek i logikę, zatem wyjścia np. z psem w potrzebie są jak najbardziej uzasadnione i nikt za to mandatu nie dostanie.

Co natomiast jeśli chodzi o fajerwerki, popularny zwyczaj powitania Nowego Roku na całym świecie? Wojciech Andrusiewicz podkreślał, że każdy powinien zostać w domu, również w tym czasie. Rząd nie przewiduje przerwy w ograniczeniach o północy. Rzecznik jednak tłumaczy, że każdy ma prawo wyjść na balkon czy własne podwórko. Chodzi tu jedynie o ograniczenia w przestrzeni publicznej.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE