Nie żyje współzałożyciel Unii Pracy. Zmarł na koronawirusa!

W wieku 64 lat zmarł Wojciech Borowik. Był on w okresie PRL-u działaczem Komitetu Obrony Robotników i Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a także współzałożycielem Unii Pracy i prezesem Stowarzyszenia Wolnego słowa. Zmarł na COVID-19.

Fot. Kraków w Pigułce

Wojciech Borowik był w czasie PRL-u działaczem opozycyjnym. Współpracował z KOR, a także z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, wstąpił również do „Solidarności”. Po 1990 roku był między innymi posłem na Sejm II kadencji. Działał też w Ruchu Obywatelskim Akcja Demokratyczna. Był jednym z założycieli Unii Pracy.

O jego śmierci poinformowała dziś rano w mediach społecznościowych posłanka Koalicji Obywatelskiej, Barbara Nowacka. Zaznaczyła, że przyczyną zgonu było zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Sam Wojciech Borowik jeszcze kilka tygodni temu opowiadał o walce z COVID-19. Objawy były bolesne, zmagał się z ciężkim przebiegiem choroby. Od tego czasu przebywał w szpitalu MSWiA w Warszawie.

„Odważny, przyzwoity i bezpośredni człowiek. Spierał się, krytykował czasem i wspierał mnie przez wiele lat. Kilka tygodni temu napisał „Basiu, w Sejmie noście maseczki, nawet podczas konferencji prasowych… w kontrze do ludzi władzy.”

-napisała posłanka.

Wojciech Borowik w latach 2002-2004 był wiceprezesem Głównego Urzędu Statystycznego. Później zarządzał też Stowarzyszeniem Wolnego Słowa. W 2008 roku został odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 roku Krzyżem Wolności i Solidarności.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE