Działania niepożądane szczepionki. Znamy charakterystykę

Pojawiła się już ulotka do szczepionki firm Pzifer i BioNTech. Jej polską wersję opublikowało Ministerstwo Zdrowia. W ulotce można znaleźć informacje dotyczące dawkowania, przechowywania a także działań niepożądanych. 

Fot. Kraków w Pigułce

W ulotce do szczepionek firm Pfizer i BioNTech można znaleźć wskazania, sposób przechowywania i rozmrażania jak również działania niepożądane.

W wielu miejscach producent zaznacza, że szczepionka nie została dokładnie przebadana i nie wiadomo do końca jaki ma wpływ np. na kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby z obniżoną odpornością.

Do działań niepożądanych należą zmęczenie, ból głowy, mięśni, stawów, a także dreszcze, gorączka i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Występują one u więcej niż 1 osoba na 10.

Nieco rzadziej mogą występować nudności, złe samopoczucie, powiększone węzły chłonne, bezsenność oraz obrzęk w miejscu wstrzyknięcia.

U jednej osoby na tysiąc może wystąpić przemijające, jednostronne porażenie nerwu twarzowego.

Producent nie może jednak stwierdzić jak często może występować ciężka reakcja alergiczna gdyż jak pisze „nie może być określona na podstawie dostępnych badań.”

Pełną wersję udostępniło Ministerstwo Zdrowia o czym poinformował minister Adam Niedzielski.

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]