Dyrektor generalny WHO o walce z kolejną pandemią: „Jest niebezpiecznie krótkowzroczna”

Podczas pierwszego w historii Międzynarodowego Dnia Gotowości na Epidemię, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus przekazał, że czeka nas teraz dużo ważniejsza walka z obecnymi wybuchami epidemii, polegającą tylko na wydawaniu pieniędzy, nie zaś na przygotowywaniu się na przyszłe niebezpieczeństwa.

Fot. Shutterstock

Zgromadzenie Ogólne ONZ zatwierdziło pierwszy w historii Międzynarodowy Dzień Gotowości na Epidemię, który odbył się 27 grudnia. W związku z tym biolog i immunolog, dyrektor generalny WHO przesłał wideo, w którym przestrzega przez innymi zagrożeniami egzystencji związanymi z wirusem SARS-CoV-2. Jego zdaniem sytuacja zdrowotna na świecie poprawi się dopiero, gdy ludzkość zda sobie sprawę, że walka z epidemią nie polega jedynie na wydawaniu pieniędzy, a na przygotowaniu się na przyszłe niebezpieczeństwa.

Zdaniem Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa obecny krysy związany z COVID-19 to nie ostatnia czekająca ludzkość pandemia. Jak wynika z historii, są one częścią życia i prędzej czy późneij nadejdzie kolejna. Dlatego tak ważne jest, aby być na nią przygotowanym. Ekspert dodaje, że do tej pory świat za długo obracał się w zamkniętym kręgu paniki i niedbalstwa, wydając jedynie pieniądze.

Teraz trzeba to zmienić i skupić na przyszłych niebezpieczeństwach. Można między innymi lepiej inwestować w systemy ochrony zdrowia, dzięki czemu przyszłe pokolenia odziedziczą bezpieczniejszy, odporniejszy i bardziej długotrwały świat.  Oprócz tego ważne jest skupienie się na działaniach na rzecz ochrony klimatu i zwierząt. Dyrektor WHO zaznaczył, że pandemia wyraźnie pokazała ścisły związek między zdrowiem człowieka, zwierząt i planety.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]