Zakaz handlu. Które sklepy i punkty usługowe będą czynne?

Od dziś weszły w życie zmiany związane z zaostrzeniem przepisów z powodu pandemii COVID-19. Z powodu narodowej kwarantanny część sklepów i punktów usługowych zostanie zamknięta do 17 stycznia 2021 roku. Które miejsca pozostaną otwarte?

Fot. Kraków w Pigułce

W związku z pandemią COVID-19 rząd zaostrzył przepisy. Od dziś nie można skorzystać między innymi ze stoków narciarskich czy wyjechać służbowo poza kilkoma wyjątkami. Będzie również obowiązywał zakaz handlu detalicznego w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 mkw. Są jednak wyjątki.

Sklepy, w których „przeważająca działalność” polega na sprzedaży: żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, wyrobów medycznych, produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazet i książek, kuponów gier losowych, artykułów budowlanych i mebli, artykułów dla zwierząt domowych, usług telekomunikacyjnych, paliw i części do pojazdów samochodowych lub motocykli, zostaje wciąż otwarta.

Oprócz tego, zakaz obejmuje też działalność usługową. Wyłączone z tego są usługi związane z fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi, usługi optyczne, medyczne, bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, naprawy samochodów, wymiany opon i dętek, myjni samochodowych, usług ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych, a także gastronomicznych, pod warunkiem przygotowywania i podawania żywności na wynos lub jej dostarczania.

Rozporządzenie weszło w życie w pierwszy dzień po świętach Bożego Narodzenia. Dodatkowo, wciąż istnieją godziny dla seniorów w dni robocze od 10:00 do 12:00. W sklepach obowiązuje limit jednej osoby na 10 metrów kwadratowych powierzchni(jeśli obiekt ma mniej niż 100 mkw.) lub jednej osoby na 15 metrów powierzchni(jeśli obiekt ma ponad 100 mkw.) . Należy też pamietać, aby w miejscach, których działalność nie jest zakazana zakrywać usta i nos.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]