Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zapewnieniu kadry medycznej w czasie epidemii. Sam projekt budził wiele wątpliwości i sprzeciwów ze strony samorządów zawodów medycznych. 

Fot. Grzegorz Bukala/REPORTER

Ustawa umożliwia m.in. w uproszczony sposób uzyskać pracę personelowi medycznemu spoza Unii Europejskiej, oraz powrót do zawodu po dłuższej przerwie niż dotychczasowe pięć lat.

Jak podaje Polsat News, wedle ustawy personel medyczny spoza krajów Unii Europejskiej będzie mógł na uproszczonych zasadach zdobyć pracę w placówkach medycznych w razie potrzeby uzupełnienia kadry w czasie epidemii.

Ponadto ustawa pozwala na powrót do zawodu medycznego po dłuższej przerwie niż pięć lat bez obowiązkowego wcześniej przeszkolenia.

W ustawie zrezygnowano z wymogu posiadania prawa pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jako warunku do wykonywania zawodu medycznego, osobie która zdobyła kwalifikacje poza terytorium Unii Europejskiej.

Przeciw ustawie wielokrotnie występowały samorządy zawodów medycznych. Ich zdaniem nowa ustawa nie gwarantuje odpowiedniej weryfikacji kwalifikacji osób przyjmowanych na stanowiska medyczne, wiedzy medycznej a nawet zdolności do komunikowania się z pacjentem w języku polskim, gdyż takiego zapisu ustawa również nie obejmuje.

Ustawa wchodzi w życie 30 grudnia 2020 r.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]