Rekord zgonów. Tak źle nie było w Polsce od niemal 70 lat!

W ciągu 51 tygodni 2020 roku zmarło o 60 tys. osób więcej niż w całym 2019 r. – pisze „Gazeta Wyborcza” i przytacza inne tragiczne wyliczenia.

Fot. Pixabay

Dane z 29 grudnia mówią oficjalnie o 27 454 zgonach z powodu Covid-19 i chorób współistniejących.

„Gazeta Wyborcza” sięgnęła jednak dalej. Wykorzystała dane udostępnione przez Ministerstwo Cyfryzacji i Rejestru Stanu Cywilnego. Okazało się, że przez minione 51 tygodni tego roku zmarło 461 tys. osób. W całym ubiegłym natomiast 401 tys. W tym roku, mimo, że się nie zakończył liczba zgonów jest o 60 tys. większa niż przed rokiem. To tak, jakby z mapy Warszawy zniknęła nagle Praga czy Ursus lub z mapy Krakowa Bieżanów-Prokocim czy Dębniki. Te dzielnice mają właśnie zbliżoną liczbę mieszkańców.

„Gazeta Wyborcza” wylicza, że ofiary koronawirusa to jednak nie tylko osoby zmarłe bezpośrednio w związku z zakażeniem. To ofiary powikłań w chorobach przewlekłych, niewydolności służby zdrowia czy utrudnionego dostępu do specjalistów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]