Zmieniono rozporządzenie w sprawie hoteli! Kolejne kontrowersje wokół „Sylwestra Marzeń z Dwójką”

Rząd zdecydował o wprowadzeniu kwarantanny narodowej od 28 grudnia, co spowodowało między innymi całkowite zamknięcie hoteli. Wyjątkiem miały być służby medyczne. W niedzielę zwolniono również z zakazu pracowników mediów, co spowodowało duże kontrowersje. Zdaniem internautów i dziennikarzy, miało to pomóc w organizacji „Sylwestra Marzeń” TVP.

By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48170934

TVP pomimo pandemii organizuje koncert sylwestrowy w Ostródzie. Największe kontrowersje od samego początku budził fakt, że wszyscy uczestnicy wydarzenia muszą zostać gdzieś zakwaterowani. Natomiast jeszcze kilka tygodni temu rząd ogłosił, że od 28 grudnia do 17 stycznia całkowicie zamknięte zostaną hotele. Wyjątkiem miały być podróże służbowe pracowników służby zdrowia.

W niedzielę natomiast to rozporządzenie zmieniono. Hotele mają pozostać otwarte dla „osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję, o której mowa w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2020 r. poz. 805), w związku z wykonywaniem zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z przygotowaniem treści wykorzystywanych przez tych nadawców”. Oznacza to, że wymogiem skorzystania z nowego prawa jest posiadanie przez danego nadawcę koncesji.

Przepis wzbudził jednak wątpliwości, ponieważ nie wiadomo czy Telewizja Polska S.A. jest posiadaczem koncesji.

„Jeśli zatem nadawca koncesją nie dysponuje, rozporządzenie, o którym mowa, go nie dotyczy. Koncesja, o której mowa w art. 33 ust. 1 ustawy, jest wydawana w formie decyzji administracyjnej. Nie ma czegoś takiego jak „koncesja z mocy ustawy”. Takie sformułowanie jest po prostu błędne. Możemy natomiast mówić o prawie do rozpowszechnienia programów, które może wynikać z ustawy i to na jego podstawie TVP może rozpowszechniać swoje kanały. W przeszłości TVP rzeczywiście posiadała koncesje. Do 1 stycznia 2019 r. istniała bowiem konieczność uzyskania przez nadawcę publicznego koncesji na rozpowszechnianie tzw. programów wyspecjalizowanych. Obecnie obowiązek uzyskania koncesji w tym ostatnim zakresie został zastąpiony wymogiem posiadania tzw. karty powinności. Według informacji dostępnych na stronie KRRiT TVP nie ma już żadnej koncesji. Na skutek wprowadzenia kart powinności dla wszystkich kanałów koncesje TVP wygasły”

-wyjaśnia w rozmowie z Onetem dr hab. Adrian Niewęgłowski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE