AstraZeneca i Pfizer. Jakie są różnice pomiędzy szczepionkami?

Wczoraj Wielka Brytania jako pierwsza zatwierdziła do użytku szczepionkę oksfordzką, opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i  koncern AstraZeneca. Czym różni się ona od preparatu koncernu Pfizer, który obecnie jest podawany w Polsce?

Fot. Shutterstock

30 grudnia Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła do użycia szczepionkę opracowaną przez AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. W Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych dopuszczona została szczepionka koncernu Pfizer. Stosowana jest ona również w Polsce. Czym jednak różnią się od siebie te dwa preparaty, które mają nas ustrzec przed zachorowaniem na wirusa SARS-CoV-2?

Różnice dotyczą przede wszystkim tego, że szczepionka Pfizer została opracowana na podstawie technologii z wykorzystaniem matrycowego RNA, natomiast do stworzenia szczepionki AstraZeneca użyto martwych komórek niegroźnego dla człowieka adenowirusa, który pochodzi od szympansów.

Jedna i druga ma być podawana w dwóch dawkach. W przypadku preparatu koncernu Pfizer podaje się ją w odstępie trzech tygodni, AstraZenecka ma mieć dłuższy czas pomiędzy pierwszą a drugą dawką. Jak wynika z nieoficjalnych informacji ekspertów, szczepionka AstraZeneca będzie dzięki temu skuteczniejsza. Ważnym punktem jest też sposób przechowywania poszczególnych specyfików. AstraZeneca nie wymaga bardzo niskich temperatur, wystarczy zaledwie od 2 do 8 stopni. Pfizer natomiast wymaga transportu i przechowywania w temperaturze aż -70 stopni Celsjusza.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]