Czy policja może skontrolować osoby przemieszczające się dziś środkami komunikacji lub taksówkami?

Wciąż pojawiają się wątpliwości dotyczące przepisu o ograniczeniach w poruszaniu się w noc sylwestrową. Mimo, że premier ogłosił, że godzina policyjna nie będzie dziś funkcjonować, rząd apeluje o pozostanie w domach i ostrzega przed mandatami. Czy policja może skontrolować osoby poruszające się środkami transportu miejskiego lub taksówkami?

Fot. Jakub Kaminski/East News

Wokół dzisiejszej godziny policyjnej od 19:00 do 6:00, która tak naprawdę nie wiadomo czy funkcjonuje, pojawiło się wiele kontrowersji. Po tym jak jeszcze kilka tygodni temu minister zdrowia przekazał, że zostaje wprowadzona, a następnie w niedzielę premier Mateusz Morawiecki mówił, że nie będzie obowiązywać, zapanowała ogólna konsternacja. Dodatkowo, przedstawiciele rządu zapewniają, że kontrole się pojawią i służby mogą wypisać mandat lub nawet skierować sprawę do sanepidu.W związku z tym nikt tak naprawdę nie wie jak postępować.

Kilka dni temu w rozmowie z Onetem policja przekazała, że patrole mogą zatrzymywać osoby, które w godzinach od 19:00 do 6:00 rano będą pojawiać się na ulicach. Mogą zapytać czy udają oni do pracy, do domu, sklepu czy osoby chorej. W przypadku łamania prawa będą wystawiane mandaty lub wnioski o ukarania do sądu czy do sanepidu. Jak to będzie jednak wyglądało jeśli ktoś poruszać się będzie komunikacją miejską, swoim pojazdem lub taksówką? Portal nie uzyskał w tej sprawie jasnej odpowiedzi.

Jak wynika z informacji, które policja przekazała Onetowi, prawie 20 tysięcy funkcjonariuszy będzie zaangażowanych w działania prewencyjne na terenie całego kraju, którzy będą dbali o bezpieczeństwo i porządek. Będą też realizowali interwencje, w których dochodzi do zagrożenia życia lub zdrowia.

„Każdorazowo decyzja o sposobie zakończenia interwencji jest podejmowana indywidualnie przez policjantów przeprowadzających czynności. Szczególną uwagę będziemy zwracać na badanie trzeźwości kierujących pojazdami. Kierowcy mogą spodziewać się również reakcji policjantów na przekroczenie prędkości.”

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]