Ceny napojów poszybowały w górę! Zobaczcie ile kosztują po wprowadzeniu opłaty cukrowej!

Najbardziej pesymistyczne scenariusze ekspertów się spełniły. Napoje słodzone podrożały. Cola jest w czołówce.

Fot. Łukasz / Kraków w Pigułce

„Podatek” cukrowy wszedł w życie. Do każdego słodzonego napoju dodawana jest opłata. W teorii jest to kwota, którą ma uiścić producent, jednak w praktyce przerzucana jest na klienta.

Od razu po wprowadzeniu podatku ceny słodzonych napojów poszybowały w górę. W jednym z popularnych hipermarketów cena Pepsi wzrosła do 7,18 za 1,5l, a Coca-Coli aż 7,98 za 1,5 l. W innym sklepie należącym do właściciela dyskontów, cena wzrosła do 6,29 za 1,75l. Wszystko więc wskazuje na to, że podwyżki Coli wynoszą około 2 zł za największą pojemność napoju. Co ważne, cena nie została jeszcze wszędzie zmieniona. Jest to najprawdopodobniej spowodowane wcześniejszym zatowarowaniem sklepu. Placówki handlowe oferują więc towar po „starej” cenie.

Opłata dzieli się na część stałą i zmienną. Część stała to 50 gr za litr każdego słodkiego produktu lub 10 groszy za litr produktu który ma w sobie substancje aktywne na przykład kofeinę. Opłata zmienna wynosi 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]