Od 8 stycznia obowiązywać będą e-skierowania! Co trzeba wiedzieć?

Od 8 stycznia we wszystkich placówkach medycznych wprowadzone zostaną e-skierowania. Lekarz będzie je wystawiać przez swój komputer, a dostęp do niego pacjent uzyska za pomocą jednego z trzech sposobów. Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, cały proces będzie przyjemny i prosty dla obu stron.

Fot. Pixabay

Od 8 stycznia lekarz nie wystawi skierowania ręcznie, a za pomocą systemu e-skierowań. Pacjent będzie mógł uzyskać do niego dostęp za pomocą jednego z trzech sposobów. Dwa pierwsze sposoby związane są z rejestracją profilu zaufanego na stronie pacjent.gov.pl. W tym przypadku należy skorzystać z loginu i hasła aplikacji bankowej bądź z e-dowodu. Po zalogowaniu się uzupełniamy dane, wpisując między innymi dane teleadresowe. To właśnie na telefon lub e-mail będą w przyszłości przychodzić skierowania.

Wybierając opcję telefoniczną, otrzymamy specjalną wiadomość tekstową z 4-cyfrowym kodem dostępu, który należy podać podczas rejestracji telefonicznie lub na miejscu w przychodni. Jeśli pacjent wybierze opcję mailową, skierowanie otrzyma w formie PDF. Trzecim wyjściem jest możliwość otrzymania wydruku skierowania w przychodni, co ma ułatwić proces osobom niekorzystającym internetu.

Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, pacjenci powinni szybko przyzwyczaić się do nowych elementów systemu, ponieważ są stosunkowo proste, szybkie w obsłudze i czytelne. Jak dodaje resort, zmiany wprowadzone zostały ze względu na epidemię COVID-19, która utrudniła Polakom dostęp do służby zdrowia, przenosząc większość usług do internetu. Dzięki e-skierowaniu, bez konieczności wizyty w placówce, lekarz może na odległość wypisać skierowanie na niezbędne dla pacjenta badanie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]