Zaczęły się ferie a w górach wciąż zagrażają lawiny

Tatrzański Park Narodowy oraz ratownicy TOPR od kilku dni, często bez echa, ostrzegają przed silnym wiatrem i drugim stopniem zagrożenia lawinowego. Od dzisiaj zaczęły się ferie zimowe dla całego kraju. Ratownicy apelują o rozwagę w górach. 

Fot. Pixabay

Ostatni weekend przyniósł wiele kuriozalnych i nierozważnych działań ze strony turystów. Ratownicy wiele razy ruszali na akcje ratunkowe.

Pogoda uniemożliwiała wysłanie śmigłowca, dlatego najczęściej ratownicy ruszali pieszo i w trudnych warunkach sprowadzali turystów którzy gubili się na szlakach.

Z Wrót Chałubińskiego lawina porwała troje turystów natomiast z grani Ornaku turystę zmiótł porywisty wiatr. Takich akcji było znacznie więcej. Dorzućmy do tego jeszcze masowe wchodzenie przez turystów na cienką taflę lodu na Morskim Oku.

Ratownicy wciąż apelują o rozwagę i uruchomienie wyobraźni. W górach stoki narciarskie wprawdzie są nieczynne ale kolejki linowe i naziemne wciąż działają co zachęca do dalszych wędrówek. Jeżeli pogoda się nie poprawi a turyści nadal będą lekceważyć niebezpieczeństwa, czas ferii może przynieść dla wielu uczestników opłakane skutki.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE